DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Krevetky

Listonoh americký – Triops longicaudatus – Chov, odchov a prodej

Stránky s podrobnějšími informacemi jsou zde

 

 

 

Triops longicaudatus je druh korýše, který svým vzezřením nápadně připomíná pravěké tvory – Trilobity.  Své latinské jméno Triops dostal díky tomu, že má tři oči. Na zemi se tento druh v téměř nezměněné podobě  vyskytuje již několik desítek milionů let. Archeologové nachází zkameněliny těchto živočichů spolu s dinosauřími zkamenělinami, listonozi tedy žili ve stejných dobách jako dinosauři. Ne nadarmo se kromě označení Triops či listonoh ujal pro tohoto živočicha název Aquasaurus. Méně často se můžeme setkat u listonohů s počeštěním latinského názvu – Triop.

 

Chov

Aquasaurus, správně tedy listonoh či Triops je živočich, který má velmi odolná vajíčka, která na souši vydrží i 25 let. Po vložení vajíček do měkké vody s velmi nízkou vodivostí (dešťová voda, voda ředěná vodou z reversní osmózy či jakákoli jiná pramenitá voda neobsahující soli) se během 1–2 dnů líhnou malí listonohové.  K životu nepotřebují velký životní prostor, vylíhnou se i žijí i ve dvoulitrových nádobách či miniakváriích. Stejně jako jiní akvarijní živočichové jsou i tito korýši z rodu Triops rádi za větší životní prostor.  

Krmení Aquasaurů není problematické, ale ve všech akváriích je nejhorší překrmování. Lehce potom znehodnotíte vodu a Triops se otráví. Úplně nejlepší a přirozenou potravou listonohů je tzv. zelená voda – mikroskopický fyto a zooplankton. Běžný akvarista si však práci často zjednodušuje a zezačátku přidává  místo zelené vody malé množství drti kvasnic s krmením pro akvarijní rybky. Jakmile mají listonohové alespoň 1cm, můžeme přidávat obyčejné krmení pro akvarijní rybky. Teplota v nádrži s vajíčky by měla mít cca 22 stupňů. Po vylíhnutí všech jedinců (cca za 3 dny) můžeme teplotu zvýšit na 25 stupňů.

 

Odchov

U listonohů je známa partenogeneze – líhnou se tedy i z neoplozených vajíček, které odhodí samice na dno. V přírodě často po odhození vajíček kaluže vyschnou, dospělci zahynou a vajíčka přečkávají do dalšího období dešťů. Po odhození vajíček je tedy vhodné suché období vajíčkům napodobit a vysušit je. Listonohové se ale líhnou i pokud vajíčka nevysušíme. Je ale prvděpodobné, že pokud se mladí vylíhnou v nádrži s dospělci, budou je tito považovat za potravu a nové generace se nemusíme dočkat.

Prodej

Listonohy prodáváme ve formě vajíček v lékařských spansulích (kapslích). Na prodej máme kapsle o cca 100 vajíčcích. Vajíčka jsou drobná, bylo by časově velmi náročné zajistit přesný počet vajíček v kapslích. Z jedné námi prodávané kapsle se vylíhne různý počet jedinců, většinou velmi záleží na vodě, kterou k líhnutí použijete - měla by být především měkká, s malou vodivostí (ideální je dešťová voda bez většího množství imisí). Z nevylíhlých vajíček, které vyjmete na sucho a opět dáte do vody se velmi často ještě několik dalších jedinců vylíhne. Při odběru kapslí nad 5ks poskytujeme slevy - je třeba se osobně (mailem, telefonicky) domluvit. 5ks kapslí za 450Kč, 10ks za 700Kč atd. Na následující fotografii můžete vidět kapsli s vajíčky Triops longicaudatus. Listonohy nabízíme zde

 

 

Video

Video ze života listonohů

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz